Gašo

JG | Kto ma nepozná, môže ľutovať ... kto ma pozná, už ľutuje:)

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
jangaso
Chcete? Zdroj: www.facebook.com
 
Lucy in boots
Lucy in boots | 21.5.2022 03:58

Gašo, trápne. Ako som už raz povedala Jojojovi, stačí že Rusi náhodou netrafia čo chceli, resp. trafia uzemie NATO, o tri dni bude Moskva vyzerať ako Charkov dnes, po Kremli ostane len diera v zemi a Putin sa bude v altajskom bunkri objímať s Lavrovom. Pretože to je Rusko, od rozpadu sovietskeho zväzu nerobili inventuru zbraní, nerekonštruovali bunkre, neaktualizovali obranné plány, nereorganizovali armádu. Nerobili ani hovno pre nejaký rozvoj, ako je v tejto krajine zvykom, snáď v každej oblasti. Preto tá vojna vyzerá ako vyzerá. Si ozaj myslíš, že taký kuľhavý, prepitý pobuda akým je Rusko má na to, aby poslalo niečo do krajinky NATO a prežilo 3 dni? Si nemyslím. Ešte tento rok zbankrotuje, lebo zelené mozgy vo vedení krásy vedy ekonómie neuznávajú.


JG
JG | 21.5.2022 08:53

@Lucy in boots a vyveštíš aj mne, čo by bolo keby ja odídem ešte viac na západ? :) Vidím že sa dlhodobo zaobaeráš Ruskom, keď máš taký prehľad. Aj tam žiješ? Či zbankrotuje podľa mňa záleží od Číny a nie od Západu. A neviem ako vyzerá vojna u teba, ale mne to začína pripadať, že nielen to územie čo malo byť pre vojnou autonónmou súčasťou Ukrajiny, už súčasťou Ukrajiny vôbec nebude...


AP
AP | 21.5.2022 09:17

@Lucy in boots: Už by si bolo treba uvedomiť, že ak by prišlo k napadnutiu priamo ruského územia, tak by Rusko neváhalo nasadiť jadrové zbrane, logicky, keďže konvenčná armáda sa ukázali byť taká potemkinovská. Áno, Západ by mohol tiež odpovedať jadrovými zbraňami, vypukla by 3. svetová a boli by sme v... vieš kde. Čo myslíš, prečo sa Amíci aj všetky štáty NATO vyhýbajú priamej pomoci Ukrajine, či už bezletovou zónou, alebo nasadením priamo svojich jednotiek. Na priamy útok na NATO nemajú, to je pravda, ale ani NATO sa nechce dostať do priameho otvoreného konfliktu s nimi.
Vojna vyzerá ako vyzerá hlavne preto, že nech hovoria čo chcú ako ide všetko podľa plánu, toto v pláne nebolo. V pláne bolo rýchle obsadenie Kyjeva, zvrhnutie vlády a dosadenie novej proruskej. A stiahnutie. Nevyšlo a tak improvizovali. Armádu inak reformovali, ale očividne nie dostatočne a hlavne im podstatnú časť akýchkoľvek reforiem narúšala obrovská korupcia. Plus ruská ekonomika nemá takú silu, v 90. rokoch bola úplne na dne, na nejakú modernizáciu armády vtedy nemali.


musimreagovat
musimreagovat | 21.5.2022 12:06

No, že Rusko by neváhalo použiť jadrové zbrane, je pravdepodobné. Je však otázne, koľko hlavíc je ešte stále použiteľných a koľko ich vlastne reálne majú, lebo keď človek vidí v akom stave majú zvyšok armády...


AP
AP | 21.5.2022 13:20

To by bola jediná záchrana, že v tom majú rovnaký bordel a väčšina by ich ani neodštartovala. Len sa to nedá overiť dopredu.


Lucy in boots
Lucy in boots | 22.5.2022 07:05

AP, ak dôjde k napadnutiu ruského územia, Rusko ukáže že nie je plyšový medveď. Nie, pravdepodobne použijú v tom prípade len konvenčné zbrane, pretože ako raz siahnu po jadrovom kufríku nebude cesty spať. A oni nerekonštruovali kryty od Gorbačova. Lenže o nejaké napadnutie zatiaľ nikomu nejde. Uplne by stačilo keby sa Putler dakde stratil a Rusko by sa prestalo správať ako osina v zadku sveta. Pretože vyvolávať hlad, migračnú vlnu a globálnu chudobu, je ohrozenie svetovej bezpečnosti. Uplne by postačilo keby NATO vykoplo Rusov z Ukrajiny, pridalo Ukrajinu k NATO a ukázalo tým zdutým potkanom ukazováčkom: Keby niečo, aj my máme jadrové zbrane, kokoti. Len na rozdiel od Vás aj funkčné. Otočiť rétoriku. Milujem to milionkrát opakované klišé Ruska sa treba báť, Rusko má jadrové zbrane. Za studenej vojny Západ na také kecy nedal. Vedel, že ak bude ustupovať kremeľským potkanom, tak ho potkani zožerú. A teraz je to obzvlášť absurdné. Pretože Putko uvedomujúc si nemohúcnosť impéria, nemohúcnosť svojej chunty a nemohucnosť svoju, jediné riešenie aké má je hrať potemkinovú dedinu. Špeciálna operácia na Ukrajina sa nejako nedarí - povieme že sme dosiahli strategické ciele a následne sa stiahli. Rubeľ je nízko - určíme mu hodnotu a povieme občanom, že sa to už zlepšilo. Ekonomicky ideme dolu vodou - povieme že tí druhí idú dolu vodou viac. Pre putinofilné senilné babky a takých hľadačov alternatívnej pravdy ako Jajo s Jojojom to stačí. V realite ale nemôže nikto hrať takú ilúziu roky. V realite treba napríklad udržiavať základnú infraštruktúru a iné. A to nebude možné keď štát zbankrotuje. Gašo, či záleží od Činy? Neviem, akurát Čína má dosť veľké problémy a strkať peniaze do čiernej diery ako je Rusko bude asi to posledné čo by urobila.


JG
JG | 22.5.2022 09:17

@Lucy in boots nepodceňuj súdruhov a ich dlhodobé plány. Čína nebude mať nikdy problém strkať peniaze tam, kde sa jej to x-násobne vráti. To bol presne prípad, keď mnohí hovorili, načo strká také obrovské peniaze do európskych prístavov napríklad. A samozrejme by to nerobili na spôsob "dotácií" :)


AP
AP | 22.5.2022 09:33

Ty vyššie píšeš "stačí že Rusi náhodou netrafia čo chceli, resp. trafia uzemie NATO, o tri dni bude Moskva vyzerať ako Charkov dnes, po Kremli ostane len diera v zemi..." Takže píšeš o vojne na ruskom území, či by to bol odvetný úder by bolo Rusákom asi jedno.
NATO sa nechce dostať do priamej vojny s Ruskom, inak by na Ukrajine už zasiahlo, minimálne vyhásením bezletovej zóny, po ktorej Ukrajinci dlho volali.
Pri jadrových zbraniach mi nepríde moc múdre predpokladať, že sú nefunkčné. Ak sa situácia vyhrotí a zistí sa, že ako na potvoru sú tým jediným funkčným v celej ruskej armáde, už bude neskoro.
"Za studenej vojny Západ na také kecy nedal. Vedel, že ak bude ustupovať kremeľským potkanom, tak ho potkani zožerú." Fakt? Za studenej vojny si Západ bránil svoju sféru vplyvu v Európe, ktorú si s nimi dohodli koncom 2. svetovej vojny a Rusákom nechával ich sféru vplyvu. Keby nie, zasiahol by v Maďarsku alebo Československu a nenechal ich zmasakrovať nás. Ale my sme boli súčasťou sovietskej sféry, tak maximálne vyjadrili nespokojnosť. Že sa dostávali do tzv. zástupných konfliktov mimo európskeho územia je iná vec, tam sféry vplyvu neboli rozdelené tak striktne.
To, že Rusko vojnu neustojí nerozporujem, aj keď je otázne, ako dlho to potrvá.
K Číne - osobne myslím, že Putina do nejakej miery podporia, pretože im vyhovuje podobný režim, ako majú oni sami. Ale zase nie tak, aby proti sebe poštvali západné krajiny. A inak budú tíško čakať, či by sa im nepodarilo niečo si z Ruska urvať. Teraz to minimálne vyzerá na suroviny za nižšie ceny. Ak by Rusko zoslablo ešte viac, možno bude chcieť získať časť územia, ktoré bolo kedysi čínske.


Lucy in boots
Lucy in boots | 27.5.2022 07:54

Milý AP, zámerne prehánam. Rusku sa nedarí na fronte, vlastne ukazuje len svoju slabosť. Vedie však vojnu psychologickú a tu sa pre krátkozrakosť ľudí darí. Neustále tie rečí, čo to bude znamenať pre nás, ak sa Rusko nasere. Prečo to neotočiť, čo by to znamenalo pre Rusko ako by sa to stalo??? Fakt ťa prosím, aby si sa zamyslel. Povedzme si pravdu. Každá sranda niečo stojí. Niekto môže mať silné reči, ale keď dôjde na lámanie chleba, skutek utek. Ukrajina je pre Rusko cenná trofej, na ktorej by ukázalo svoju silu. Lenže žiadna trofej nestojí za sebazničenie. A preto sa nazdávam, že ak by NATO zajtra vstupilo na Ukrajinu, vojna by prakticky mohla byť vyriešená. Bohužiaľ nie je na to politická vôľa. Toto by totiž mohlo aj bolieť ekonomicky. Rovnaké ako roku 1939. Bohužiaľ aj tu by mohol mať appeasement devastačné účinky pre váhavých. Prečo Rusko nebude útočiť na NATO? Lebo si uvedomuje že nemá šancu. Pri tom rozvrate a dezorganizovanosti čo tam vládne a obrovskej presile NATO by to mohla byť blesková porážka. Hlavne pána Putina a jeho grupy. Žeby bolo ochotné použiť jadrové zbrane? Pokiaľ je viem, tak tie zbrane sa použili v histórii len dvakrát. Bol to strašný čin, ktorý donútil fanatický, fašistický, japonský režim ku kapitulácii. Oplatilo by sa to teraz Rusku? Nie. Čo by Rusi vystrelili, to by dostali 10 krát späť. Mohli by sa zamerať na Európu ale schytali by to od vojsk spoza oceánu. Boli by schopní v boji potom pokračovať? Nie. Použiť niečo také by pre nich znamenalo 5 minút slávy pre úplným kolapsom a zmarom.
Može Rusko zavrieť kohútiky pre "nepriateľské krajiny"? Može. Lenže momentálne je to jeho posledné živobytie a veľké zviera musí mnoho žrať. Bohužiaľ, (píšem pre tých ktorý sa sníva o tom, že už nezapnú šporák) Rusko potrebuje vyspelý svet a vyspelý svet potrebuje Rusko. Lenže kým vyspelý svet v takom prípade môže začať šetriť a hľadať alternatívy, tak Rusko môže len zdochnúť.
V zásade je smiešne ak tu vyspelý svet chodí po špičkách (alebo to aspoň predstiera) - preboha opatrne, nechceme otvorený konflikt, jadrovu vojnu a sucho v ropovode - pričom jeho protivník (prskajúci degenerovaný potkan) môže stratiť ďaleko viac a plne si to uvedomuje.
A čo sa týka studenej vojny, malo by ti byť jasné prečo nedošlo k eskalácii hoci tu by na rozdiel od dneška mohli byť šance vyrovnané. Nestálo by to za to.


AP
AP | 27.5.2022 09:00

Máš logické argumenty, dobre sa čítajú. Len sa obávam, či ešte Putin a jeho blízke okolie takto logicky rozmýšľa. Kto by pred tromi mesiacmi povedal, že Rusko zaútočí na Ukrajinu? Hovorili sme si "nie, to predsa nemá logiku". A tu ho máš. Keď boli nacisti na ceste k porážke, nariadil Hitler zničenie Nemecka, lebo sa ukázalo ako slabé a nezaslúžilo si existovať. Tak aby sa týmto smerom nevybral aj Putin. Šialený na to vyzerá dosť.
Čo sa týka odpojenia sa od ruských energií, aj to by bolo skvelé, ver mi že som všetkými desiatimi za. Asi by sme to zvládli, keby sme boli pripravení ako napríklad pobaltské krajiny. Lenže nie sme a dostali sme sa do Hlavy XXII - áno, nakupujeme energie a tým financujeme vojnu Ruska, ak sa odpojíme, skolabuje nám hospodárstvo a nebudeme v prvom rade schopní financovať obranu Ukrajiny. Plus v druhom rade keď nebudú mať ľudia čím kúriť / čo tankovať / kde pracovať, jednoznačne to vyvolá obrovskú nespokojnosť verejnosti, ktorá sa v prvých voľbách kdekoľvek v EÚ môže pretaviť do zvolenia populistov a tí sa postavia k Ukrajine na Orbána, tak povediac.
Situácia nemá jednoduché riešenie, keby mala, už by bola vyriešená. Preto treba postupovať opatrne, aj keď sa nám to nepáči.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader